Samodzielne robienie świec w domu zyskało na popularności w ostatnich miesiącach. Na  serwisach typu Tik tok można znaleźć tysiące filmików z instrukcjami, jak wykonać swoją świecę. 
Warto jednak wykazać się rozsądkiem, ponieważ spora część z nich opisuje proces bez zachowania minimalnej nawet ochrony zdrowia. 

Zacznijmy od początku - jaki zestaw do robienia świec kupić dziecku? 

1. Wosk - najlepszy będzie wosk roślinny, np. sojowy. Jego niska temperatura topnienia pozwala umyć  zabrudzone nim powierzchnie tylko ciepłą wodą. Warto zwrócić uwagę na rodzaj wosku - do świec zalewanych, jeśli dziecko chce zrobić świecę w szkle, lub do swiec wolnostojących/wosków zapachowych. Każdy wosk ma inne cechy, które pomagają w produkcji. 

2. Zapachy - najlepsze będą kompozycje zapachowe dedykowane produkcji świec. Są bezpieczne przy stosowaniu ich w odpowiednim stężeniu (szybka powórka z matematyki i chemii!). Odradzam stosowanie olejków eterycznych. 

3. Knoty - drewniane lub bawełniane. O cechach każdego z nich możesz przeczytać w innym artykule tu ->  knot-drewniany-knot-bawelniany

4. Topielnik - małe porcje wosku najlepiej rozpuścić w kąpieli wodnej - garnuszek/dzbanek z woskiem wstawia się do większego garnka wypełnionego wodą i powoli podgrzewa wodę, mieszając. 

5. Termometr - każdy wosk posiada kilka cech charakterystycznych, między innymi temperaturę, do jakiej należy podgrzać wosk, w jakiej należy dodać kompozycję zapachową i w jakiej należy przelać wosk do pojemnika. Termometr przydaje się więc do produkcji świec.

6. Pojemniki na świece - słoiki, szklane pojemniki i szklanki. Warto sprawdzić, czy mogą mieć kontakt z wysokimi temperaturami. 

Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i rozwijaniem zainteresowań, można rozszerzać zestaw w kolejne elementy.