Na rynku, obok tych najbardziej znanych knotów bawełnianych, spotykamy świece z knotem drewnianym o różnym kształcie. Czy należy się ich bać? Na pewno nie! Każdy z typów knotów ma swoich wielbicieli. 

Knot, bez względu na to, z czego został wykonany, ma za zadanie roztapiać wosk i uwalniać zapach. Przejrzymy podstawowe cechy obu typów: 
 
Knot bawełniany:
Wykonany z powleczonego sznurka bawełnianego. Osadzony na dnie na metalowej blaszce lub bez niej. Daje jasne, mocne światło.
 
Pułapki: zwróc uwagę na to, czym powleczony jest knot i z jakiego surowca robiony - unikaj bielonej bawełny i parafinowego impregnatu. Dla mnie wątpliwe jest też mocowanie knota do dna naczynia na klej na gorąco.

Knot drewniany:
Wykonany z cienkiego kawałka drewna różorodnych gatunków. Miewa kształt prostokąta, ale i koła albo spirali (na kształt laski cynamonu). Może mieć delikatny, tlący się ogień, ale dwa złączone knoty (tzw. na kanapkę) palą się jasnym płomieniem. Zwykle osadzony na metalowej blaszce. W czasie palenia wydaje dźwięk trzaskającego w kominku drewna.

Każdy knot powinien być idealnie dobrany do szerokości naczynia - wosk powinien topić się cały bez pozostałości przy ściankach, ale na tyle powoli, aby możliwe było korzystanie ze świecy jak najdłużej.
Czy któryś z nich jest lepszy? Nie! Każdy spełnia swoją funkcję, a kwestie estetyczne zostawiam Tobie.
No to który wolisz oglądać w swojej świecy?