Olejki eteryczne jako skuteczna metoda antykomarowa: Dlaczego działają?


Latem wiele osób staje w obliczu uciążliwego problemu - komary. Te uporczywe owady mogą zepsuć każdą przyjemność z pobytu na świeżym powietrzu. Chociaż na rynku dostępne są różne środki przeciwko komarom, niektórzy z nas szukają bardziej naturalnych i bezpiecznych alternatyw. Właśnie tutaj wkraczają olejki eteryczne, które nie tylko pachną pięknie, ale także posiadają właściwości antykomarowe.

Na owady działają olejki eteryczne. (Ich listę podaję niżej). Olejki eteryczne o działaniu antykomarowym mogą mieć różne temperatury zapłonu, które są zależne od składu chemicznego poszczególnych olejków. Temperatura zapłonu odnosi się do temperatury, przy której olejek eteryczny może zapalić się lub wywołać płomień.W praktyce zatem świeca trochę pachnie i też trochę działa, ale większa część olejków znika.
Olejek eteryczny z cytryny ma stosunkowo niską temperaturę zapłonu, wynoszącą około 49-52°C, takie same ma olejek np. z eukaliptusa czy lawendy.

Ze względu na przepisy dotyczące produkcji świec i wosków zapachowych, nie można dodać olejków, ile się chce - ich stężenie jest ściśle określone. Zwykle niewielkie.

To dlatego nie produkuję świec antykomarowych. Co roku możecie złapać w pracowni tylko woski zapachowe, które podgrzane na kominku wydzielają pełnię zapachu. Dzięki temu mam pewność, że nie marnuję cennych i drogich olejków eterycznych (w świecy część z nich "poszłaby z dymem"), a jednocześnie korzystam z substancji, które rzeczywiście działają. 

Przykładowe olejki o działaniu antykomarowym: 


Olejek eteryczny z cytryny: Olejek eteryczny z cytryny jest jednym z najpopularniejszych środków antykomarowych. Działa poprzez swoje składniki, takie jak limonen czy cytral, które mają właściwości odstraszające komary. Zapach cytryny jest dla nich nieprzyjemny i skutecznie je odstrasza. Dodatkowo, olejek eteryczny z cytryny ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne, co może pomóc w zapobieganiu infekcjom skórnym, które mogą być spowodowane ukąszeniami komarów.

Olejek eteryczny z eukaliptusa: Eukaliptus to kolejny olejek eteryczny, który posiada silne właściwości antykomarowe. Jego charakterystyczny zapach skutecznie odstrasza te uciążliwe owady. Eukaliptus zawiera związki, takie jak cineol i limonen, które mają działanie odstraszające. Dodatkowo, olejek eteryczny z eukaliptusa ma także właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, co może być korzystne w przypadku ukąszeń komarów.

Olejek eteryczny z lawendy: Lawenda jest znana ze swojego pięknego zapachu, który jest lubiany przez nas, ale odstraszający dla komarów. Olejek eteryczny z lawendy zawiera związki, takie jak linalol i linalylowy octan, które mają działanie odstraszające komary. Ponadto, lawenda ma właściwości relaksujące, co może pomóc w zapewnieniu spokojnego snu, bez przeszkadzających komarów.


Inne olejki o działaniu antyowadowym:
- cytronelowy (to ten charakterystyczny zapach w produktach antykomarowych), 
- z trawy cytrynowej,
- rozmarynowy,
- z mięty pieprzowej (nie przy małych dzieciach!),
- z drzewa cedrowego.