• Wosk - Whisky

Magiczny, lekko perfumeryjny, otulający i rozpieszczający

9.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 14
Odbiór osobisty 0
Paczkomaty InPost 14
Kurier InPost 16
Kurier DHL 16
Dostępność 7 szt.
Waga 0.02 kg
Nie ma się co oszukiwać - whisky to "wodą życia" - łac. aqua vitae, tłumaczone na gaelicki - uisge beatha, od XVII w. ,w skróconej wersji uiskie, a od XVIII w. - whisky.
Początkowo (czyli już od VII w.) produkowana jako lekarstwo przez mnichów iryjskich (kościół iryjski to w średniowieczu odłam rzymskokatolickiego głównie na obszarze Irlandii). Podobno cudownie leczyła paraliże, ospy i kolki. Wraz z mnichami o zapędach misyjnych woda życia dociera w IX w. do Szkocji i w tym czasie niewielu już traktuje ją wyłącznie jako lekarstwo.
A później, w XVII w., stało się coś pięknego - nałożenie wysokich podatków na producentów przeniosło produkcję do podziemia - receptury przekazywało się w obrębie swojej rodziny, dopieszczano je - pozwoliło to zachować różnorodność i wysoką jakość produktu.
A dalej znowu górki i dołki - obniżenie podatków i jednocześnie klęska winnic francuskich po ataku mszyc (co wpłynęło na zmniejszenie produkcji koniaku) rozpowszechniło whisky, ale amerykańska prohibicja (a był to główny importer) załamała rynek i przetrwali najsilniejsi.
Różne są te whisky - irlandzkie, amerykańskie, walijskie, japońskie, nawet w Polsce produkowano na tej zasadzie starkę - z żyta. Dobrej jakości wody życia nie trzeba zabarwiać colą ani krzywić się przy każdym łyku.
A jaka jest Whisky? Niektórzy mówią, że to męskie perfumy. Inni, że spacer mroźnym lasem. Jeszcze inni, że świeża, orzeźwiająca, z orzechowym, dymnym tłem. Od siebie dodam, że to wspaniała towarzyszka spotkań, która wprowadza dobry nastrój, relaksuje i ożywia. Jak dobra aqua vitae.

 

Główne nuty zapachowe:

Nuty głowy: dąb, orzech laskowy

Nuty serca: cyprys, ananas, limonka

Nuty bazy: paczula, drewo cedrowe, jaśmin

 

Wosk zapachowy to idealny sposób na szybkie wypełnienie pomieszczenia ulubionym zapachem. Podpal podgrzewacz, wstaw go do kominka zapachowego, na wierzchu połóż wosk i ciesz się pięknym aromatem.

Woski mają kształt babeczki i ważą 20 g. Pasują do klasycznej wielkości misy kominka. Jeśli masz mniejszy kominek, użyj mniejszego kawałka wosku. 


Jak palić woski? 

Na wierzchu kominka położ wosk, pod spodem - podgrzewacz. Ciepło ognia podgrzeje misę kominka, wosk się roztopi i uwolni zapach. Po około 40 minutach zdmuchnij delikatnie podgrzewacz. Kiedy wosk przestygnie, roztop go ponownie, jeśli chcesz. 

 

Jak zmienić wosk w kominku? 

Jeśli chcesz wyjąć wosk z kominka, możesz to zrobić na kilka sposobów. Kiedy jest jeszcze ciepły i płynny, możesz go wylać do kosza z odpadami bio, jeśli już nie pachnie i chcesz go wyrzucić; do foremki silikonowej lub do jakiegoś pojemniczka, jeśli ma w sobie jeszcze zapach i chcesz go zostawić na później. Taką zastygniętą płytkę możesz schować do szuflady, aby Twoje ubrania ładnie pachniały. Jeśli zastygł na kominku, możesz go delikatnie podważyć. Jeśli jest wyjątkowo mocno przyklejony, włożenie kominka do lodówki lub zamrażarki na pół godziny powinno pomóc (wosk kurczy się pod wpływem zimna). 

 

Czy wosk w kominku wytopi się całkiem? 

Nie! Ulotni się zapach, ale wosk zostanie. Porcję wosku możesz topić tyle razy, ile tylko czujesz zapach.