Aromaterapia, czyli wykorzystywanie zapachów do poprawy samopoczucia i zdrowia, staje się coraz bardziej popularna jako forma terapii naturalnej. Wybór odpowiednich aromatów może wpłynąć na nasze samopoczucie, nastrój oraz energię. Wprowadzając aromatyczne świece do naszej rutyny, możemy maksymalnie wykorzystać ich potencjał w zależności od pory dnia i wykonywanych aktywności. Oto praktyczne wskazówki, jakie zapachy wybierać w różnych momentach dnia, aby podkreślić nastrój i energię.

WAŻNE: Działanie aromaterapeutyczne wykazują wyłącznie olejki eteryczne. Warto jednak pamiętać, że działanie aromaterapeutyczne może być subiektywne i różne dla różnych osób. Odczucia zapachów i ich wpływ na nasz nastrój mogą być związane z wieloma czynnikami, w tym naszymi indywidualnymi preferencjami, przeszłymi doświadczeniami oraz kontekstem, w jakim zapach jest używany.

Poranek: energizujące nuty o świcie

Wprowadzając się w nowy dzień, warto sięgnąć po zapachy, które pomogą nam zbudzić się i zebrać energię. Olejek z cytryny, mięty pieprzowej czy rozmarynu to doskonałe wybory. Według badań przeprowadzonych przez Kim i jego zespół (2003) opublikowanych w "Physiology & Behavior", zapach cytryny może stymulować układ nerwowy, poprawiając nasze samopoczucie i koncentrację. 

Praca i twórczość: koncentracja i motywacja

Podczas wykonywania pracy, nauki lub innych kreatywnych działań, warto sięgnąć po zapachy, które pomogą zwiększyć koncentrację i motywację. Olejek z rozmarynu jest szczególnie polecany w takich sytuacjach. Badania przeprowadzone przez Moss i zespół (2008) opublikowane w "International Journal of Neuroscience" wykazały, że aromat rozmarynu ma pozytywny wpływ na pamięć operacyjną i wydajność umysłową. Związane jest to z obecnością pewnych związków chemicznych, takich jak 1,8-cineol, które mogą wpływać na aktywność mózgu.

Relaksacja: odpoczynek po długim dniu

Wieczorem, gdy chcemy się zrelaksować po całym dniu, warto sięgnąć po zapachy relaksujące. Olejek z lawendy jest znany ze swoich właściwości uspokajających. Według badań przeprowadzonych przez Metaxię Kritsidimę i jej zespół opublikowanych w 2017 roku w "Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine", aromaterapia z użyciem olejku lawendowego może zmniejszyć poziom stresu i poprawić jakość snu. 

Badanie skupiało się na wpływie zapachu lawendy na poziom lęku u pacjentów stomatologicznych. Badanie to miało na celu zrozumienie, czy aromaterapia z użyciem olejku lawendowego może zmniejszyć poziom lęku i poprawić komfort pacjentów podczas wizyt stomatologicznych.

Wyniki badania wskazują, że pacjenci otoczeni aromatem olejku lawendowego mieli znacznie niższy poziom lęku w porównaniu do grupy kontrolnej. Badacze zauważyli, że wprowadzenie aromaterapii z użyciem olejku lawendowego do środowiska stomatologicznego znacząco poprawiło komfort pacjentów oraz zmniejszyło poziom lęku.

Dlaczego Olejek Lawendowy Działa?

  1. Linalool i Linalyl Acetate: Olejek lawendowy zawiera związki chemiczne, takie jak linalool i linalyl acetate, które są odpowiedzialne za jego charakterystyczny zapach. Te związki zostały zidentyfikowane jako potencjalne czynniki relaksacyjne, które mogą wpływać na układ nerwowy, zmniejszając stres i lęk.

  2. Wpływ na układ limbiczny: Zapachy, w tym olejek lawendowy, mogą wpływać na obszary mózgu związane z emocjami i pamięcią, znane jako układ limbiczny. To może prowadzić do zmniejszenia napięcia emocjonalnego i poprawy nastraju.

  3. Zwiększenie wydzielania serotoniny: Olejek lawendowy może stymulować wydzielanie serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za regulację nastroju, snu i stresu. Wzrost poziomu serotoniny może przyczynić się do uczucia relaksu i spokoju.

Słodki sen: aromaty dla lepszej nocy

Dobrze dobrany aromat może również wpłynąć na jakość snu. Olejek z paczuli lub jaśminu to znakomite wybory, które mogą pomóc w osiągnięciu głębokiego i odprężającego snu. Badania przeprowadzone przez Guzmán-Gutiérrez et al. (2016) opublikowane w "Natural Product Communications" sugerują, że olejek z paczuli ma działanie uspokajające i może wspomagać lepszy sen.

Podsumowanie

Zapachy mają moc wpływania na nasze samopoczucie i nastrój. Wybór odpowiednich aromatów w różnych momentach dnia może pomóc nam zwiększyć energię, poprawić koncentrację, zrelaksować się oraz osiągnąć lepszy sen. Aromaterapia oparta na naukowych badaniach może stać się naszym wsparciem w codziennych aktywnościach, pomagając nam czerpać z pełni korzyści płynących z natury.

Przypisy:
Kim, J., Wajda, I. J., Cuff, C. F., & Serby, M. J. (2003). Effects of olfactory stimuli on mood and autonomic regulation. Physiology & Behavior, 78(2), 375-380.
Moss, M., Cook, J., Wesnes, K., & Duckett, P. (2003). Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults. International Journal of Neuroscience, 113(1), 15-38.
Kritsidima, M., Newton, T., & Asimakopoulou, K. (2017). The effects of lavender scent on dental patient anxiety levels: a cluster randomised-controlled trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2017.
Guzmán-Gutiérrez, S. L., Gómez-Cansino, R., García-Zebadúa, J. C., Jiménez-Pérez, N. C., Reyes-Chilpa, R., & Gutiérrez-Uribe, J. A. (2016). Mexican medicinal plants used for cancer treatment: pharmacological, phytochemical and ethnobotanical studies. Journal of Ethnopharmacology, 245-271.)